Od momentu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA trwa silna wyprzedaż złotego, którą wspierają gorszy od oczekiwań odczyt PKB Polski za III kwartał (2,5% - spadek z 3,1%) oraz obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego Polski przez OECD oraz znane światowe agencje – JP Morgan oraz Fitch. Spadki obserwujemy też na wycenie polskiego długu - wczoraj testował okolice 3,8%; są to najwyższe poziomy od 2014 r.
Kurs USD/PLN od 8 listopada szybuje w górę:
Wykres 1. Średni kurs dolara w Rkantor.com w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
Źródło: wykres kursów średnich Rkantor.com
Ten ruch wzmocniło podpisane przez kraje OPEC porozumienie ws. ograniczenia produkcji ropy naftowej, do którego dołączyć chce także Rosja. Po podpisaniu porozumienia w środę 30 listopada 2016, indeks dolara DXY przekroczył 101 – to jedna z najwyższych wartości w tym roku.
Wykres 2. Indeks dolata DXY w okresie styczeń 2015 – grudzień 2016.
Źródło: Investing.com
Dolar po 5 PLN?
Według prognoz dane na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (tzw. non-farm payrolls) będą lepsze od listopadowego odczytu, co także może spowodować umocnienie się dolara.
Wykres 3. Odczyty non-farm payrolls z ostatnich lat wraz z konsensusem rynkowym (pomarańczowa kreska).
Źródło: Forexfactory.com, Non-Farm Employment Change Chart.
Dane płynące z amerykańskiej gospodarki świadczą o jej dobrej kondycji, co może stanowić sygnał do podwyższenia stóp procentowych dla FED, Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Podwyższenie stóp procentowych oznaczałoby dalsze umocnienie dolara… w świetle tych danych przewidywania niektórych analityków, że w 2017 roku za dolara możemy zapłacić 4,70 a nawet 5 zł, przestają wydawać się tak nierealne…
Wymień dolara po najlepszym kursie >>
Szykuje się wstrząs większy od Brexitu?
Takie rozważania są publikowane w światowych mediach na kilka dni przed rozpoczęciem referendum ws. zmian konstytucji we Włoszech. Premier Matteo Renzi zaproponował przekształcenie Senatu w izbę regionów, czyli likwidację dwuizbowego parlamentu. Miałoby to umożliwić m.in. wprowadzenie reformy systemu gospodarczego kraju – obecna, równoprawna pozycja obu izb skutecznie blokuje wprowadzenie znaczących zmian prawnych. Renzi postawił ultimatum – jeśli w referendum Włosi opowiedzą się przeciwko zmianom w konstytucji, odejdzie ze stanowiska. John Mauldin z „Forbes” postawił tezę, że konsekwencje włoskiego referendum mogą być bardziej dotkliwe od głosowania ws. Brexitu.
Teza o „śmierci euro”
Ostatnie sondaże wskazują na przewagę przeciwników zmian w konstytucji.
Wykres 4. Ostatnie sondaże przed ciszą wyborczą we Włoszech.
Źródło: Bloomberg.com: https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-11-18/final-polls-show-renzi-s-referendum-heading-for-defeat-in-italy
Jeśli Włosi opowiedzą się przeciwko zmianie konstytucji, prawdopodobne jest, że w kraju zostaną rozpisane wcześniejsze wybory. Obawy inwestorów dotyczą takiego właśnie scenariusza – wtedy duże szanse na zwycięstwo ma Ruch Pięciu Gwiazd, którego lider zapowiedział, że chciałby rozpisać kolejne referendum – dotyczące członkostwa kraju w strefie euro. Decyzja „na tak” zachwiałaby nie tylko strefą euro, lecz także całą Unią Europejską. Wg Johna Mauldina moglibyśmy mówić wtedy o „śmierci euro”.
Włochy są trzecią co do wielkości gospodarką w regionie, która znajduje się obecnie w głębokiej stagnacji. Dochód krajowy brutto Włoch systematycznie maleje, w krytycznej sytuacji znalazły się też tamtejsze banki, które nie są już w stanie obsługiwać „złych kredytów” – tak zostało zaklasyfikowanych 18% pożyczek z włoskiego systemu bankowego. W konsekwencji mniej kredytów udzielanych jest nowo powstającym firmom, które mogłyby stać się motorem rozwoju włoskiej gospodarki.
Wykres 5. Dochód krajowy brutto we Włoszech.
Źródło: Forbes.com, http://www.forbes.com/sites/johnmauldin/2016/08/31/the-italian-referendum-could-result-in-the-death-of-the-euro/#35e89fb611da
Złoty w relacji do innych walut
EUR/USD – na tej parze w ciągu notowaliśmy najniższe w ciągu ostatnich dwóch tygodni poziomy – 1,0550-1,0650.
EUR/PLN – ta para znajduje się w obliczu szczytów ze stycznia i czerwca 2016 roku, tj. 4,48-4,50. Wczoraj EUR/PLN wybił poziom 4,50 - to przekroczenie ważnego oporu, możemy spodziewać się testu okolic 4,50 PLN. Kiedy w grudniu 2015 roku mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją, poziom ten zahamował dalszy wzrost kursu.
USD/PLN – po wybiciu na poziomie 4,15 z 16 listopada 2016 ta para weszła na nowe szczyty, które ostatnio notowaliśmy ponad 14 lat temu.
Powyższa informacja ma charakter wyłącznie informacyjny. Niniejszy wpis nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej i nie jest związany ze świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego. Dokument, ani żadna z jego części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania. Powielanie bądź publikowanie go lub jego części bez pisemnej zgody Rkantor.com jest zabronione.
Wykresy i diagramy przestawione w niniejszym opracowaniu mają charakter wyłącznie ilustracyjny oraz nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą.
Jacek Jakubik, doradca ds. rynków finansowych Rkantor.com